[ start | wtyczka RSS do The Bat! | Interpreter i kompilator Brainfuck w C++ | dziwactwa mojego osiedla ]

Nowa wersja bramki RSS2POP3

Po latach przepisałem całość jako oddzielną aplikację w C#. Dzięki temu mam szansę rozwijać bramkę nie tylko RSS->POP3, ale cokolwiek->POP3 8-).

Aplikacja w wersji bardzo mocno alpha do pobrania z tego katalogu. Plik .zip zawiera spakowany .exe. całość wymaga do uruchomienia .NET 2.0.

Instalacja wtyczki

Przy instalacji trzeba jedynie podać numer portu, na którym wytczka będzie czekała na połączenia POP3 (domyślnie 11100).

Ustawienia konta

W ustawieniach trzeba podać: protokół - POP3, połączenie - zwykłe, uwierzytelnianie - normalne, serwer 127.0.0.1 i port taki, jak w ustawieniach wtyczki. Jako nazwę użytkownika - pełną ścieżkę do pliku z adresami serwisów RSS, z które chcemy sprawdzać. Konieczne jest też dowolne, ale niepuste hasło. W zarządzaniu połączeniami - usuwanie wiadomści z serwera (od wersji 0.16 powinno to zapewnić brak duplikatów). Konfiguracja może wyglądać na przykład tak:

przykładowa konfiguracja konta TheBat!

Plik z adresami

W pliku z adresami serwisów RSS kolejne adresy umieszczamy po jednym w linii. Znak "#" na początku linii oznacza komentarz. Za adresem, po średniku można podać pełną ścieżkę do pliku szablonu. Jeśli go nie ma - użyty jest domyślny. Pobieranych kanałów nie może być więcej niż 60.

Szablony

Szablon jest wzorcem listu, na jaki ma być zamieniany każdy element <item> z odebranego RSSa. W szablonie między znakami % pojawiają się makra. Makro ma następującą postać (wyrażenie regularne):

%E?(-)*(/element)*(|atrybut)?%

Opcjonalna literka "E" oznacza kodowanie wyniku makra do postaci wymaganej w nagłówku listu (=?utf-8?Q?...?=). Główną częścią makra jest "adres" rozwijanego elementu lub atrybutu XML. Kolejne znaki "-" (o ile się pojawią) oznaczają przejście poziom "wyżej" w hierarchii XML. Dalej natępują nazwy elementów (poprzedzone znakiem "/") i ewentualnie nazwa atrybutu (poprzedzona "|").

Istnieją też makra "specjalne", udostępniające unikalny identyfikator listu (przydatne dla pola Message-ID) oraz generujące unikalne ciągi znaków, np. do użycia jako znaczniki dzielące w MIME (boundary). Te makra mają postać: %+UIDL%, %+BOUNDARY1% i %+BOUNDARY2%.

Żeby rozwiać wątpliwości poniżej domyślny szablon zaszyty w programie:

Message-ID: <%+UIDL%>
Date: %/pubDate%
From: %E-/title% <rss@localhost.pl>
Subject: %E/title%
MIME-Version: 1.0
Content-Type: text/html; charset="utf-8"
Content-Transfer-Encoding: 8bit
X-RSS2POP3: pkierski

<html>
<head>
<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=utf-8">
<base href="%--|xml:base%" />
</head>
<body>
<a href="%/link%">%/title%</a>
<hr>
%/description%
</body>
</html>

Na przykład w pierwszej linii mamy makro: %/pubDate%, czyli element <pubDate> z bieżącego elementu <item>. %E-/title% oznacza przekodowany do postaci wymaganej w nagłówku listu element <title> z elementu "piętro wyżej", czyli <channel>. Natomiast %E/title% to też element <title>, ale z elementu <item>.

Kodowanie

Program zawsze generuje rozwinięcia makr w UTF-8. Po prostu cały XML jest najpierw przekodowywany do UTF-8 i dopiero potem przygotowywane są listy. Stąd w domyślnym szablonie kodowanie ustawione jest na UTF-8, co polecam zachować przy tworzeniu własnych szablonów.

TODO, czyli co jeszcze ewentualnie do zrobienia:

Download

Czyli to, na co wszyscy czekali 8-) Plik wtyczki w wersji 0.17.

Lojalnie urzedzam - to jest wersja beta, była testowana tylko na Windows XP. Czy i jak działa na innych wersjach systemu - nie wiem, ale chętnie się dowiem...

Kontakt

Wszelkie uwagi, sugestie, pytania jak okazać wdzięczność (również w jednostkach wymiernych 8-) ) i inne "wyrazy" można słać na .

Zmiany w wersjach

0.18.2304.17643 - wycofana

0.17

0.16

0.15

0.14

0.13

0.12

0.11


Strefa banerów

spam poison

NIE dla patentów na oprogramowanie!

NIE dzieciom neostrady

Kampania "Dziecko w sieci"

Antybaner, czyli o spamowaniu przez Międzynarodowe Centrum Informacyjno-Konsultingowe znane jako ICIC, opisanym również w na grupach dyskusyjnych w wątkach: Międzynarodowe Centrum Informacyjno-Konsultingowe oraz ICIC

(c) 2005 pkierski.software

Valid HTML 4.0 Transitional

Ostatnia modyfikacja: 2009.09.05 14:20:44

free counters
Free counters

spamtrap entry, do not enter!